Finalists for the following categories were selected during Impact 2018, the MRS Annual Conference, on 13-14 March. The winners will be announced at the MRS Excellence Awards on 8 June.

BEST CHAIR sponsored by Hannelius Recruitment

  • Betty Adamou - WINNER

What the judges said: “From start to finish this session was a joy to attend. Betty skillfully navigated us through a series of contrasting and thought-provoking presentations ending with a good blend of audience questions and a deft summing up.”

  • Fran Cassidy

What the judges said: “Fran’s questions drew out further thoughts from the presenters that left those lucky enough to attend with a good understanding of the value, applications and pitfalls of using social medial for insight.”

  • Jay Owens

What the judges said: “Jay’s introduction and chairing effectively set the scene and pulled together a session that moved social media research beyond simple metrics to providing deeper insights and understanding.”

 

BEST NEWCOMER sponsored by the New Fieldwork Company

  • Michael Brown

What the judges said: “A confident and very interesting presentation that had some eye-opening findings and provided all who attended with much food for thought, as did the whole session.”

  • Amy Eborall

What the judges said: “Amy demonstrated impressive knowledge of the challenges and benefits of conducting research with disabled groups through insightful participant interviews and engaging discussion with workshop attendees.”

  • Sarah Grant

What the judges said: “Sarah is a confident and engaging presenter. Her passion for the topic was clear, she was professional and convincing, and delivered a compelling presentation which had a real impact for her client.”

  • Saskia Jones - WINNER

What the judges said: “Saskia was both fluid and engaging in her presentation, taking the audience from initial inception through building the business case leveraging social and search data to the final creative itself.”

 

BEST PRESENTATION sponsored by Razor Research

  • Ian Bramley and Jessica Salmon for Researching in-store, at home: Testing O2’s new point of sale with virtual reality

What the judges said: “Anyone who thought VR research would be expensive and technically complex had that myth promptly dispelled by Ian and Jessica. Their straightforward description of gathering footage and posting simple cardboard props for participants inspired us all to give it a go.”

  • Nathalie Gil, Matthew Warren-Bostrom and David Murray for Research creatives love: How to tell stories that inspire - WINNER

What the judges said: “Both an innovative method and an engaging, easily-accessible output made this research imbedded and invaluable in the route to designing new creative. An excellent example of how strong collaboration can help to build impactful, emotive advertising.”

  • Crawford Hollingworth and Sheila Cunningham for Esacapology as practiced by Baileys

What the judges said: “A fascinating case study into how a brand can escape the confines of its heritage. The passion and expertise of Crawford and Sheila was infectious, complimented by a well-structured story: business problem, to research approach, in to action and impact.”

  • Julia Ridpath and Miriam Wraight for Applying insight to build behavioural resilience online: deterring viewing of indecent images of children

What the judges said: “This was a well-designed and rigorous study on a sensitive topic. The presentation showed how research can encourage participants to open up on a difficult subject – child pornography – and help design compelling and convincing communications.”

 

BEST WORKSHOP IN THE ENCOUNTER ZONE

  • Sven Hughes, Rachel Emms and David Balson for Who’s pulling your strings: An experiment in unconscious influence - WINNER

What the judges said: “A well-presented, fascinating and engaging session both in terms of the topic and the examples of application. This was an inspiring workshop that left the audience excited to find out more and put the principles we’d learnt into practice.”

  • Elliott Johnson, Amy Eborall and Maria Twigge for Levelling the Playing Field: research with disabled groups

What the judges said: “A thought-provoking and shocking workshop demonstrating the dilemmas faced by disabled people who are encouraged to be physically active within the constraints of their disabilities, yet may lose their benefits if they take that advice – with the realities starkly demonstrated by people facing this dilemma.”

  • Pauline McGowan, Peter Dann and Kate Benson for Laughter, researchers and the Great British Public

What the judges said: “A well-crafted exploration of a fascinating topic woven into a true workshop experience for delegates. The presence of industry insiders coupled with passionate and smart delivery of research findings made this a really satisfying hour. And of course, it was a right laugh!”


The judges:
  • Quentin Ashby MMRS, Join the Dots
  • Fiona Blades FMRS, MESH The Experience Agency
  • Philly Desai FMRS, Turnstone Research
  • Chloe Fowler CMRS, Razor Research
  • Curtis Jessop, NatCen
  • Victoria Maxey MMRS, Illuminas
  • Layla Northern MMRS, Reed Exhibitions
  • Mark Speed FMRS, xSpeediency
  • Michael Webley MMRS, Tesco

 

Best Presentation
(Formerly Best Presenter/Best Presented Paper)

2017 - Ali Moore and Jon Cohen
2016 – Ailean Mills and Marc Edwards
2015 – Laura Morris and Jemima Bird
2014 – Richard Wilson
2013 – Gemma Jones, Tim Jones and Robin Pharoah
2012 – Peter Dann
2011 – Bob Cook
2010 – Douglas Dunn and Debi Bester
2010 – Darren Cornish
2009 – Niels Schillewaert
2008 – Tom Ewing
2007 – Ray Poynter
2006 – Daniel Wain
2005 – Martyn Richards
2004 – James Parsons
2003 – Victoria Brooks
2002 – Flemming from Thygesen and Paul McGowan
2001 – David Smith and Andy Dexter
2000 – Mary Bard and Elaine Moore
1999 – Eamonn Santry
1998 – Richard E Kottler
1997 – Ken Parker and Trish Stuart
1996 – Mike Denny and Ian Wright
1995 – Sarah Blomfield and John Wicks
1994 – Nick Watkins
1993 – Cris Tarrant and Geoffrey Breeze
1992 – Gerry Hahlo
1991 – John Samuels, Simon Orton and Dominic McVey
1990 – Stella Hall and Jackie Katryniak
1989 – Monty Alexander and Virginia Valentine
1988 – John P Moran
1987 – Ian Croll and Christine Restall

Best Newcomer

2017 - Betty Adamou
2016 – Samantha Bond and Janneke Dobben
2015 – Andy Cooper
2014 – Matt Taylor
2013 – Giles Colborne
2012 – Victoria Guyatt
2011 – Gavin Holt
2010 – Doron Meyassed
2009 – Jamie Hamilton and Paul Dixon
2008 – Lisa Galarneau
2007 – Sinead Jefferies
2006 – Marie Laver
2005 – Luke Perry
2004 – James Holden
2003 – Nick Southgate
2002 – Penny Harwood and Caroline Davey
2001 – Darren Lewis and Bonny Mhlanga
2000 – Helen Trevaskis
1999 – Arno Hummerston

Best Session Chair

2017 - Peter Totman
2016 – Tim Britton
2015 – Deborah Mattinson for Poll of pollsters
2014 – Graeme Trayner for Ideas from the world of activism

Best Fringe Contribution

(Formerly Best Workshop)
2016 – Elina Halonen, Colin Strong, Nick Baker, Cat Wiles and Nick Bonney for Will curious computers replace curious minds?
2015 – Mary Coyne for Stop, breathe and be
2014 – Martin Gent and Lucy Morris for Stepping into our creativity
2013 – Jen del Carlo and Catherine Starkey for The devil is in the detail
2012 – Roy Langmaid for Don't tell me, show me
2011 – John Griffiths and Joanna Chrzanowska for Join the great crowdsourcing experiment

Best Overall Contribution to Conference

(Formerly Special Contribution to Conference/Chairman’s Award)

2017 - Lisa Edgar, Leslie Sopp and Wendy Mitchell
2016 – Brian Tarran, Cordelia Hay, Tom Ewing, Tom Mludzinski, Nick Moon, Alberto Nardelli and Orlando Wood
2015 – Elina Halonen, Karen Schofield, Kelly McKnight, Andy Cooper, Jo Pabari, Noel Roychowdhury and Daniel Tralman
2014 – Caroline Hayter for curating the session An adventure into the unknown
2013 – Mark Allen, Lucy Baldwin, Alice Ellen, Chloe Fowler, Jon Hildrew and Owen McAleer
2012 – Paul Child, Victoria Guyatt, Katie Kaylor, Jerry Latter, Sara Sheridan and Naomi Stoll
2011 – Simon Chadwick
2010 – Peter Duffy, Michelle Harrison, Peter Mouncey, James Turner and Stephen Sackur
2009 – Marc Brenner
2008 – Jo-Ann Foo, Liz Judson, James Morris, Ray Poynter, Rich Shaw and Kat Slater
2007 – Ray Poynter
2006 – Marc Brenner
2005 – Luke Perry
2004 – Anjul Sharma
2003 – Andy Dexter and Virginia Valentine
2002 – Rachel Lawes
2002 – Ken Parker
2001 – Vicky Stokes, Sophie Russell-Ross and Pauline Farrelly
2000 – Alexandra Dury, Robin Gregory and Jim Dunn
1999 – Ann Binnie and Rosemary Cowan

Best Session

2013 – Amanda Anderton, Ella Fryer-Smith, Neil Griffiths (Keynote), Darren Hanley, Caroline Hayter (Chair), Anthony Martin and Joshua Sorene forTales of the Unexpected
2012 – Gerald Bruce-Roberts, Paul Child, Debrah Harding (Chair), Melanie Johnston, Mark Long and Tom Peck for The Business of Change
2011 – Martin Filz, Philip Garland, Steven Gittelman, Martin Oxley (Chair) and Joel Williams for Online Research

Best Paper

2012 – Lisa Edgar and David Bunker
2011 – Joel Williams
2010 – Orlando Wood
2009 – Sheila Keegan
2008 – Fiona Blades and Ana Medeiros
2007 – Robert Heath & Paul Feldwick
2007 – Caroline Vogt & Stuart Knapman
2006 – Katja Maggio-Muller and Malcolm Evans
2005 – Martyn Richards
2004 – Steve Wills
2003 – Anthony Tasgai
2002 – Flemming from Thygesen and Paul McGowan
2001 – Malcolm Evans and Michael Harvey
2000 – Andrew Ehrenberg and Rachel Kennedy
1999 – Gordon Pincott and Terri Anderson
1998 – Nick Long
1997 – Frances Yelland and Caryl Varty
1996 – Paul Feldwick
1995 – Monty Alexander, Max Burt and Andrew Collinson
1994 – Wendy Gordon
1993 – Drusilla Gabbott
1992 – Max Blackston
1991 – Paul Feldwick, Sarah Carter and Louise Cooke
1990 – Wendy Hayward and John Rose
1989 – David Smith and Mary Bard
1988 – Sarah O’Brien and Rosemary Ford
1987 – Peter Menneer
1986 – John Chandler and Mike Owen
1985 – Colin Bowring
1984 – Linda Fuller
1983 – Fred Johnson
1982 – Neale Pharoah
1981 – David Seman, Chris Blamires and Rory Morgan
1980 – Michael Leech
1979 – William Schlackman
1978 – Martin Simmons
1974 – F J Johnson
1973 – W A Twyman
1972 – A S C Ehrenberg
1970 – P Dillon-Malone
1969 – J A Lunn
1968 – N J S Clemens and C Thornton

Best New Thinking

2010 – John Griffiths
2008 – Fiona Blades and Ana Medeiros
2007 – Tim Macer, Mark Pearson & Fabrizio Sebastiani
2006 – Anjali Puri
2005 – Fiona Blades, Claydon Heeley Jones Mason, & Stephen Phillips
2004 – John Griffiths, Siamack Salari, Greg Rowland and John Beasley-Murray
2003 – Mark Earls
2003 – Mark Oldridge
2002 – Virginia Valentine
2001 – Eric Willson and Tim Wragg
2000 – Virginia Valentine and Wendy Gordon
1999 – Andy Dexter and Gail Behan

Best Proactive thinking
(new for 2017)

2017 - Bianca Wilson



Get the latest MRS news

Our newsletters cover the latest MRS events, policy updates and research news.